www.czerwonolicy.waw.pl przedstawia:

Mateusz Rawski - MataManX    galeria

O sobie...

 

Żółwiami zajmuję się około 12 lat. Zaczynałem tak jak większość osób od małego zielonego żółwika i jeszcze mniejszej wiedzy na temat opieki nad takim zwierzęciem. Nie było wtedy (rok 1995) powszechnego dostępu do Internetu, a książki o tematyce terrarystycznej były rzadkie i marnej jakości. Całe szczęście żółw przeżył początkową niewiedzę i zawierzenie mitom o karmieniu kurczakiem i wołowiną.

Jak każdy nie ustrzegłem się błędów. Najstarsza z moich samic cierpiała z powodu niedoboru witaminy A, zdarzały się jej rany, a w ostatnich latach zaparcia jaj mogące być spowodowane warunkami w jakich przebywała w przeszłości.

Obecnie opiekuję się 2 dorosłymi samicami Trachemys scripta, oraz jednym podrostkiem, którego płci jeszcze nie da się ustalić. Krótko charakteryzując moje żółwie podam ich wymiary, wagę oraz podstawowe uwagi.

 1. 12 letnia samica – kupiona jako kapselek ;), Dojrzała płciowo, od kwietnia 2006 składa jaja. Długość karapaksu: 19,5 cm, Waga 1200 g (±50g)
    
 2. 9 letnia samica (tak mówili poprzedni właściciele), przygarnięta 12. 01.2007. Ma duże zmiany spowodowane krzywicą, gdy trafiła do mnie była chorobliwie blada, teraz pod wpływem prawidłowej diety i UV zaczyna wyglądać zdrowo. Wcześniej prawdopodobnie była zabawką dla dzieci – po 4 miesiącach przebywania u mnie nadal bardzo się boi ludzi.
  Długość karapaksu: 16,5 cm, Waga ok. 820 g (±20g)
    
 3. Prawdopodobnie samica, w nieznanym wieku – powyżej 2 lat. Trafiła do mnie 02.04.2007. Poza małymi ogniskami grzybicy wygląda na zdrową.
  Długość karapaksu 10,5 cm, Waga ok. 200 g (196g w jedynym ważeniu)

W miarę możliwości staram się dzielić z innymi internautami i nie tylko swoją wiedzą udzielając się na forach terrarystycznych, oraz pisząc artykuły na temat żółwi. Aktualnie jestem członkiem redakcji terrarium.com.pl, w przeszłości pracowałem również przy tworzeniu zolwie.net, oraz nieistniejącej już strony terrarysta.com.pl. Aktywnie staram się uczestniczyć w życiu terrarystycznym, oraz pomagać zwierzętom – udało mi się znaleźć domy dla około 30 niechcianych żółwi czerwonolicych. Obecnie studiuję zootechnikę oraz pracuję jako wolontariusz w Starym Zoo w Poznaniu.

zapraszam do odwiedzenia galerii

Moje artykuły i opisy gatunków stale obecne w Internecie i aktualizowane w miarę możliwości:

Achatina sp.
Żółw czerwonolicy
Żółw stepowy
Urządzanie akwaterrarium dla żółwi prowadzących wodno - lądowy tryb życia
Zdjęcia z sekcji żółwia stepowego
Krzywica u żółwi wodnych
Niedobór witaminy A
Zaparcie jaj u żółwi wodnych + opis składania jaj

Artykuł w 4 numerze Draco Magazynu
Żółw ozdobny (Trachemys scripta) kosmopolityczny wybraniec losu, czy ofiara człowieka?

Zachęcam do lektury