oświetlenie

Żółwie czerwonolice pochodzą z bardzo słonecznych obszarów. W środowisku naturalnym żółwie bardzo często zażywają kąpieli słonecznych. Do najważniejszych zalet kąpieli słonecznych należy synteza witaminy D3, która umożliwia przyswajanie wapnia i fosforu. Często występujące u żółwi niedobory wapnia w organizmie nie wynikają z jego braku w pokarmie tylko z braku witaminy D3. Niedobór promieniowania UVB, szczególnie u osobników młodych, prowadzi do krzywicy.

Zbrodnią jest wyposażenie akwaterrarium tylko w jedną żarówkę zawieszoną nad wyspą. Przecież jedna żarówka nie zastąpi słonecznego dnia.

Żółw powinien mieć: (pogrubione są zalecane przez HAGEN ExoTerra)

* Źródłem promieniowania UVB mogą być tylko specjalistyczne świetlówki o wyraźnie oznakowanych parametrach, nie da się ich niczym zastąpić, zwykłe świetlówki się nie nadają. Szkło nie przepuszcza promieni UV dlatego między świetlówką a żółwiem nie może znajdować się szyba bo zatrzymywała by promieniowanie UV. Odpowiednie świetlówki można dostać w większych sklepach zoologicznych np. w tych przy hipermarketach. Świetlówki te z czasem tracą swoje właściwości, dlatego należy je okresowo wymieniać zależnie od producenta co 0,5 - 1 roku.

Hodowcy zalecają od 1 do 3 świetlówek zależnie od wielkości terrarium. Jednak jeśli chcecie mieć w akwaterrarium rośliny to lepiej mieć więcej światła, jedna świetlówka to zdecydowanie za mało (potwierdzi to każdy akwarysta). Aby maksymalnie wykorzystać światło świetlówek zalecam stosowanie odbłyśników.

Mając świetlówki trzeba je jakoś zasilić. Można albo kupić specjalne wodoodporne oprawy akwarystyczne, albo stateczniki (dławiki) z wodoodpornymi końcówkami na przewodach dzięki czemu można umieścić świetlówki w dowolny sposób.

Zastanawiałem się nad elektronicznym statecznikiem Arkadii ale nie był dostępny w Polsce. Wybrałem wodoodporną oprawę na dwie świetlówki firmy Juwel z elektronicznym statecznikiem. Muszę przyznać że był to dobry zakup gdyż pewnego dnia przy porządkach oprawa wpadła mi do wody, co przy oprawie domowej konstrukcji mogło się skończyć tragicznie. Elektroniczny statecznik daje zapłon świetlówki bez znanego mrugania na starcie, likwiduje efekt migotania w trakcie pracy i wydłuża żywotność świetlówki o 20%.

Z powyższego wynika że przy stosowaniu oświetlenia z UVB, do ogrzania lądu w zupełności wystarcza nam zwykła żarówka. W związku z powyższym, kupowanie tylko oświetlenia UVA też mija się ż celem gdyż jego wpływ na kondycję żółwia jest raczej znikomy i trudny do udowodnienia, a nadal przydało by się coś z UVB. Kupowanie żarówek dla promieniowania UVA mija się z celem, gdyż promieniowanie UVA już jest dostarczane przez źródło promieniowania UVB. Oświetlenie UVB bezsprzecznie sprzyja prawidłowemu rozwojowi żółwia. Dlatego, w przypadku żółwi, apeluję o kupowanie oświetlenia UVB i nie kupowanie żarówek UVA. Chyba że kogoś stać na jedno i drugie.

"Arcadia" wypuściła nowy produkt - świetlówkę kompaktową "D3 Reptile". To taka jak te żarówki energooszczędne ze zwykłym gwintem.

E27 23W UVB 5%

W sumie to też jest świetlówka UVB z tym że nie potrzebuje specjalnej oprawy. Też trzeba ją co roku wymieniać.