fotografie znajomych

Damian Adamski (Adam'Ex)
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica - Żółw Ostrogrzbiety

Zapraszam do galerii

fotografie: © Damian Adamski
gti_adi@interia.pl
Gadu-gadu: 5424230

Oto ja ;-)... ...i moje akwaterrarium.

(2005.10.25) Minęło trochę czasu od poprzedniej aktualizacji więc pora na małe zmiany. Dołączyłem następne pomiary gadów, Czerwonolicy przybrał 50 g na wadze po 110 dniach, a Ostrogrzbietemu przybyło 8,4 mm długości karapaksu po 60 dniach. Umieściłem również fotki z wakacji których nie zdążyłem opublikować. Moje gadzinki bardzo lubą dżdżownice więc założyłem hodowlę karmową. Do akwa 16 l na dno wrzuciłem trochę dużych kamieni, keramzytu, na to ziemia z ogródka i na samą górę ziemia z worka.

(2005.08.06) Po dwóch miesiącach zmierzyłem mojego gada Ostrogrzbietego. Od jakiegoś czasu ograniczyłem trochę pokarm, karmię co dwa, trzy dni i przy takiej częstotliwości pozostanę. (Tabela)

(2005.07.23) Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami, pomysłami i błędami na temat budowy filtra hydroponicznego...

(2005.07.05) Do górnej krawędzi akwarium zamocowałem trzecią listewkę zabezpieczającą gadzinki przed opuszczeniem zbiornika.
Przed Teraz

(2005.06.27) 22-go czerwca br. powiększyła się moja hodowla, zawitał nowy lokator mianowicie Żółw Czerwonolicy ( Trachemys Scripta Elegans ang. Red Eared Slider ) (fotki.z dnia 2005.07.05) Dostałem go od koleżanki której znajomy źle się nim opiekował, nie będę tutaj opisywał warunków w których przebywał trochę czasu bo nie ma czego pochwalić. Gadzinka ma ponad trzy lata a jej wielkość nie jest imponująca co widać na poniższym zestawieniu. Najważniejsze ,że żółwik jest zdrowy, co prawda nie ma idealnego karapaksu ale również nie jest najgorzej. Przy wpuszczeniu nowego osobnika do akwa jeden i drugi nie wiedział co się dzieje, kompletny szok, ja tylko patrzyłem i się śmiałem, jeden drugiego obwąchiwał i tak przez dłuższą chwile, zmartwiło mnie trochę jak zaczęły się gryźć, kilka godzin musiałem je obserwować i w razie czego interweniować, po całym dniu wydawało się już spokojnie, teraz żyją razem kilka dni i wszystko jest w porządku. Ostatnio często wyprowadzam moje gadzinki na polko, pogoda dopisuje więc korzystam maksymalnie, mają gdzie chodzić a taki 30-sto minutowy spacerek na pewno dobrze im zrobi. Dziś poduważyłem dziwne zachowanie czerwonolicego, wygląda to na podchody godowe do drugiego żółwia. Ostrogrzbiety wygląda na samca a mały to jeszcze nie wiem ale to RES właził na moją gadzinkę ;-) Jeszcze przez jakiś czas będą mieszkać w tym akwa co widać na fotakch [70l] a potem big niespodzianka, sami zobaczycie...

(2005.06.27) Pomiary przygarniętego żółwia czerwonolicego

(2005.05.05) Nowa porcja zdjęć z moim żółwiem w roli głównej. Już lepsze ujęcia oraz jakość nie najgorsza. Na kilku fotkach widać komin do sumpa oraz wstępną instalacje uprawy hydroponicznej, całość jeszcze nie jest ukończona z powodu braku głowicy wodnej, borykam się już z trzecim sklepem internetowym i nie wiem co z tego będzie ;-) Oświetlenie trochę uległo zmianie, zainstalowałem dwie świetlówki, tymczasowo zwykłe a do żarówki UVA dorobiłem osłonę odblaskową i służy ona do ogrzewania powierzchni lądowej. Drugiego maja mój graptemys zobaczył pierwszy raz słońce, była ładna pogoda, słonko fajnie świeciło i postanowiłem go wyprowadzić na trawę. Myślę że, mu się spodobało, maszerował pewnie i zażywał UVB którego mu brakuje w akwaterrarium. Jeśli tylko będzie odpowiednia temperatura to będę go wyprowadzał częściej na łono natury. Jak widać po moich pomiarach gada, żółwik ładnie rośnie i coraz więcej je, za niedługo będę się zastanawiał nad powiększeniem zbiornika a na razie jest tak jak na zdjęciach..

(2005.03.11) Poglądowe zdjęcia nowego zbiornika. Fotki były robione w nocy i na szybko więc jakość nie jest rewelacyjna. Po ukończeniu prac na SUMPEM i hydroponiką będą lepsze ujęcia.

(2005.03.05) Rozpoczynam pomiary żółwia*

(2005.03.01) Kilka zdjęć i opis hodowli mojego Żółwia Ostrogrzbietego (Graptemys pseudogeographica pseudogeographica ang. False Map Turtle).

Żółwika dostałem w prezencie od dziewczyny, było to 25.09.2004. Gadzinka mierzyła wtedy 3,5 cm dł karapaksu. Wcześniej miałem już żółwia wodnego ale to była przykra historia i nie chcę o tym wspominać. Małemu Graptemyskowi sprawiłem lokum ze zbiornika 28l, początkowo miał wysepkę z korzenia preparowanego a następnie wklejoną szybę z kamyczkami co widać na zdjęciach. Od 18.02.2005 Ostrogrzbiety posiada akwarium 70l [wkrótce zdjęcia]. Żółwik jest karmiony krewetkami, suszoną stynką, ślimakami świderkami, pałeczkami, gammarusem oraz warzywa takie jak pomidor lub ogórek. Część oświetleniowa składa się z żarówki do wygrzewania 60W oraz żarówki UVA 40W, w niedługim czasie planuje montaż świetlówki UVB. W akwaterrarium mam zamontowaną grzałkę AquaEla 150W z termostatem która utrzymuje temperaturę wody w dzień około 27oC [80F]. Do filtrowania wody zastosowałem dwa filtry wewnętrzne: AquaEl Mini oraz AquaSzut Mini. Obecnie jestem w trakcie budowania filtra otwartego SUMP oraz uprawy hydroponicznej.