Prawdziwych Przyjaciół poznaje się w biedzie.

o kłopotach z filtrem
Jarosław Warabieda

W dniu 31 października 2004 r. w trakcie czyszczenia filtra (Fluval 403) ułamałem ucho od pokrywy wirnika. I tu się zaczęły problemy. Jakoś udało mi się złożyć filtr do kupy ale wirnik nie był już właściwie trzymany i cały filtr chodził jak traktor. Dodatkowo cały czas miałem obawy że nadwerężona klapka odpadnie i filtr wyda ostatnie tchnienie. Wiązała się z tym perspektywa akwarium śmierdzącego i zarastającego brudem. 

Zacząłem poszukiwania uszkodzonej części - zwiedziłem wszystkie polskie sklepy internetowe, powymieniałam się mailami z tymi, które twierdziły że na zamówienie to mają wszystko, obszedłem połowę Warszawy i obdzwoniłem drugą. I nic. Ten model już jest stary i części się do niego nie robi.

Byłem bardzo niepocieszony - filtr służył mi nieprzerwanie od lipca 1997 r. (przeszło siedem lat). To był udany model. Zacząłem szukać czy ktoś nie sprzedaje tego filtra uszkodzonego lub niekompletnego byle by ta część była dobra. Ale nic takiego nie trafiłem. Powoli traciłem nadzieję, zwłaszcza że filtr hałasował coraz bardziej.

W połowie listopada zwróciłem się po pomoc do starego przyjaciela Tonida z pytaniem czy jako internetowy guru akwarystów nie wie gdzie albo jak mógłbym zdobyć upragnioną część. Tomek nie namyślając się długo sprezentował mi swój już nieużywany Eheim professionel 2329 termofiltr pulsacyjny. Tonid podobno próbował go sprzedać ale cena jaką mu zaoferowano była tak śmieszna że wolał oddać komuś znajomemu lub dalej trzymać w szafie.

Przeżyłem szok. Szykowałem się już na kupno nowego fluvala 404 a tu taki prezent :) Po prostu bomba. Filtr trochę u niego przeleżał i miał mieć uszkodzony termostat. Okazało się że po wymianie uszczelek chodzi jak burza. A uszkodzona była grzałka nie termostat więc po przerobieniu go zyskałem jeszcze elektroniczny termometr z czujnikiem do akwarium. Grzałkę miałem własną przepływową.

W końcu nowy filtr ruszył w połowie grudnia

Chciałbym jeszcze raz gorąco z całego serca podziękować Tomkowi za tak niespodziewane zakończenie mojego problemu.

A wszystkich zastanawiających się nad kupnem filtra zachęcam do sprawdzenia czy części do niego są łatwo dostępne. Z tego też powodu raczej odradzam już kupowanie Fluvali z serii x03.