łuszczenie się skóry

Czyli jak żółwiowi schodzi skóra.

U żółwi proces łuszczenia nie przebiega non-stop w sposób niezauważalny jak u ssaków, nie zrzucają też wylinki w jednym kawałku jak węże czy jaszczurki. Żółwie łuszczą się co jakiś czas i wtedy skóra schodzi płatami z całego żółwia przez kilka dni. Bardzo, bardzo młode żółwie prawie się nie łuszczą, starsze jak już zaczną to okresy lnienia następują dość często po sobie a potem im starszy żółw tym większe są odstępy czasu pomiędzy kolejnymi łuszczeniami.

Skóra zaczyna odchodzić na głowie w okolicach nosa i schodzi w kierunku szyi w postaci cienkiej półprzezroczystej błonki momentami wyglądającej jak firanka. W pewnym momencie żółw wygląda jakby miał francuski kołnierz. Na łapach skóra zaczyna odrywać się od ciała w pobliżu pazurów.

Przy prawidłowym przebiegu łuszczenia nie ma potrzeby i nie powinno się pomagać żółwiowi w zrzucaniu skóry gdyż można podrażnić "młodą" delikatną skórę pod spodem, Najlepiej jest pozostawić aż samo odpadnie.

W czasie łuszczenia się skóry łuszczy się też pancerz w postaci odpadających cienkich warstw całych łusek. Wcześniej całemu żółwiowi blakną kolory pancerza, stają się matowe i pojawiają się pęcherzyki powietrza pod łuskami co widać na trzecim zdjęciu.

zdjęcia

filmy

łuszczenie się skóry żółwia 1

łuszczenie się skóry żółwia 2
442 KB divx 680 KB divx