Filtr podżwirowy raz jeszcze…

Projekt, wykonanie, zdjęcia - Tomasz Owczarek
Opisał - Krystian Sobala (Krist) 09.04.2006

Tym razem chciałbym opisać budowę bardzo prostego i taniego w budowie filtra podżwirowego, wykonanego przez kolegę Tomasza Owczarka. Jak widać mój projekt natchnął i pobudził do działania już kilka osób, jedną pracę możecie podziwiać poniżej.

 Plusem tejże konstrukcji jest możliwość budowy bez potrzeby posiadania fachowych narzędzi takich jak np. nitownica, którą nie każdy posiada. Dodatkowo nie muszę tłumaczyć jak łatwo obrabia się plastikowe rurki bądź kątowniki w przeciwieństwie do aluminiowych. Potrzebne narzędzia to wiertarka oraz brzeszczot do cięcia.

Filtr Tomasza doskonale nadaje, sprawdza się przy mniejszych akwach gdzie jak wiadomo znacznie trudniej o utrzymanie czystości.

Koniec gadania czas zerknąć na zdjęcia….

 

Jak widać na zdjęciu szkielet filtra powstał z rurek CO o średnicy ½ cala, czterech kolanek i trzech trójników. Kątowniki plastikowe zostały połączone z szkieletem rurkowym za pomocą opasek zaciskowych. Plusem jest to, że całość bardzo łatwo jest rozbieralna, bowiem wszystko jest łączone na wcisk.! W środkowej rurce zostały wywiercone otwory, przez które zostaje zasysana woda z dna akwa.

Zdjęcie poniżej przedstawia kratę z założoną siatką plastikową i przymocowaną w taki sam sposób jak kątowniki, za pomocą opasek samozaciskowych. Na zdjęciu (prawy górny róg) widać trójnik, który zostanie połączony z rurką ssącą filtra.

Krata ma wymiary 98x40cm.

 

 Całość w akwa prezentuje się bardzo ładnie, półka szklana została wklejona silikonem i obklejona sztuczną trawą oraz kamykami. Ładnie prawda? Mnie się podoba, choć na pewno jak gadzina podrośnie półka zostanie powiększona (akwa zresztą też..)

 

Ostatnie zdjęcie przedstawia całe akwa z zamontowaną kratą filtra podżwirowego przykrytą grubym żwirem i otoczakami.

Jak widać budowa jest banalnie prosta, tania i szybka. A do tego w każdej chwili całość można rozebrać i podzespoły wykorzystać przy nowym projekcie. Według zapewnień Tomasza filtr działa poprawnie. Tak trzymać panowie!!!

Jeśli ktoś ma pytania to proszę je kierować do autora tego projektu. 

Projekt, wykonanie, zdjęcia - Tomasz Owczarek, email: TO_CZAREK@POCZTA.FM
Opis - Krystian@krist