HODOWLA KARMOWA RYB

(Enola)

GUPIKI

Zakładamy hodowlę

Gupik to bardzo popularna mała rybka akwariowa. Aby założyć hodowlę najlepiej mieć 50l akwarium i wpuścić do niego 2-3 samce oraz 5-10 samic. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinami wodnymi, aby ryby dobrze się czuły. Oprócz tego instalujemy filtr, napowietrzałkę oraz grzałkę gdyż rybki preferują temperaturę 18-25C.

Rozród

Gupiki są żyworodne i bardzo szybko się mnożą. Ciąża trwa 4-6 tygodni, a ciężarną samicę można łatwo rozpoznać po ciemnej plamce koło odbytu, a później także po grubym brzuchu. W jednym miocie na świat przychodzi od kilku do stu sztuk narybku. Młode są malutkie i przeźroczyste. Aby uchronić je przed żarłocznymi rodzicami najlepiej jest odłowić dorosłe osobniki do innego akwarium lub umieścić je w specjalnym kotniku dla ryb żyworodnych (dostępne w sklepach zoologicznych).

Karmienie

Gupiki są praktycznie wszystkożerne. Można je karmić żywym lub suchym pokarmem dla ryb oraz sałatą i okruszkami chleba. Będą także czyściły akwarium z glonów. Narybek karmimy tym samym co ryby dorosłe z tą różnicą, że pokarm rozdrabniamy.

 


MOLINEZJE

Co jest niezbędne?

Najpopularniejsze gatunki molinezji to molinezja księżycowa i ostropyska. Również w przypadku hodowli tych rybek wystarczy nam akwarium 50l. Grzałka w tym przypadku jest absolutnie konieczna gdyż molinezje lubią ciepłą wodę (25-28C), a skoki temperatury mogą być dla nich zabójcze. Oczywiście instalujemy także filtr i napowietrzacz. Akwarium obsadzamy roślinami i możemy wpuścić ryby.

Rozród

Jeżeli temperatura jest zbyt niska możemy zapomnieć o potomstwie. Tak jak w przypadku gupika do hodowli wystarczy kilka samic i 1-2 samce. Rybki te także są żyworodne.

Pokarm

Molinezje są glonożercami, ale chętnie jedzą także żywe i suszone pokarmy dla ryb. Narybek powinien dostawać pokarm rozdrobniony.