HODOWLA KARMOWA ZATOCZKÓW ROGOWYCH

 (Enola)

Mięczaki takie jak ślimaki wodne są jednym z ulubionych pokarmów wodnych żółwi. Charakteryzujące się znakomitym węchem gady z łatwością odnajdą przysmak wśród liści roślin lub kamieni. Pamiętajmy jednak, aby podawane ślimaki nie były zbyt duże gdyż żółw może nie dać rady ich połknąć. Spowoduje za to pęknięcie skorupy ślimaka, który będzie przez to cierpiał. Najlepiej, aby mięczak został od razu zjedzony, a nie męczony i nadgryzany przez gada.

Zobacz także podstawowe informacje o zatoczku rogowym

Skąd wziąść zatoczki i jak się mnożą?

Zatoczek rogowy jest popularnym dziko żyjącym krajowym ślimakiem. Często bywa także trzymany w akwariach, zazwyczaj wbrew woli akwarystów gdyż jest uważany za szkodnika. Zazwyczaj przy zakupie roślinki w sklepie zoologicznym dostajemy kilka malutkich przyczepionych do niej ślimaczków gratis. Pasażerowie na gapę szybko rosną i w krótkim czasie są zdolni do rozrodu. Ślimaki są obojnakami czyli każdy osobnik posiada jednocześnie narządy męskie i żeńskie. Wystarczą więc dwa osobniki, które zapładniają siebie nawzajem, a następnie oba składają jajeczka. Jajeczka zatoczków mają postać niewielkich kupek, które ślimak przykleja do szyby, kamienia lub liścia rośliny. Jajeczka są przeźroczyste i można z powodzeniem obserwować rozwój zarodków. Gdy małe ślimaczki się wylęgną nie będą miały nawet 1mm średnicy jednak szybko dorosną i będą zdolne do złożenia własnych jaj.

Akwarium dla zatoczków

Do hodowli zatoczków w zupełności wystarcza akwarium 10l lub duży słoik. Dno należy wysypać żwirkiem, w którym warto zasadzić jakąś roślinkę, aby ślimaki dobrze się czuły. Ponieważ zatoczki oddychają powietrzem atmosferycznym jakiekolwiek napowietrzanie wody staje się zbędne. Również grzałka nie jest konieczna. Warto jest oprócz ślimaków wpuścić do akwarium jakieś niewymagające rybki (np. gupiki) gdyż ślimaki będą żywić się pozostawionymi przez nie odpadkami.

Czym żywią się zatoczki

Praktycznie wszystkim. Oto co zjedzą bardzo chętnie:

  • pokarm dla rybek (kiedy opadnie na dno)

  • glony (czyszczą szyby)

  • martwe ryby i ślimaki

  • rośliny wodne

  • krążki marchewki

  • liście sałaty

  • liście mlecza

  • kawałki jabłka

Zobacz także podstawowe informacje o zatoczku rogowym